Prawdę mówiąc nie przejąłem się nazbyt, gdy Konrad jakiś czas temu zadzwonił i powiedział "stary, będzie koncert, przyjeżdżaj". Jeśli jednak on coś rekomenduje, na pewno nie będzie to słabe, bez namysłu więc zanotowałem w kalendarzu: czwartkowe popołudnie koncert w Mysłowicach. Dopiero później dotarło do mnie na co się piszę...
Przejdźmy więc od razu do konkretów: "Bądź jak Jezus" to ekumeniczny projekt, w ramach którego trzeci raz w Mysłowicach odbyły się koncerty i wiele, wiele więcej. Nas jednak przyciągnął pod scenę ten jedyny koncert, pierwszy i mamy nadzieję nie ostatni w Polsce. Kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista, producent, i co najważniejsze lider zespołu Israel & New Breed - mający na koncie już 5 Nagród Grammy, w tym jednej z tego roku!
W Stanach to jeden z najbardziej znanych artystów zaliczanych do nurtu tzw. współczesnej muzyki chrześcijan. Twórca sporej ilości katolickich "przebojów", które przetłumaczono na wiele języków, w tym także Polski - kto był na Górze św. Anny na rekolekcjach, ten też zna nie jeden utwór. Jego wszystkie płyty pokryły się złotem, a prócz muzycznego Oscara - Grammy - Israel & New Breed zdobyli między innymi Dove Award, Stellar, Soul Train Award.
Koncerty Israel & New Breed to przede wszystkim głoszenie Ewangelii ponad podziałami, co doskonale było widać w czwartkowe popołudnie płynnie przechodzące w wieczór. Pod sceną świetnie bawiła się zarówno młodzież, jak i rodzice z dziećmi. Pozytywne melodie szybko wpadały w ucho, a wyświetlany na telebimie tekst pomagał tym, którzy słabiej radzili sobie z wychwytywaniem słów "w locie", co zaowocowało śpiewał całej, kilkunastotysięcznej publiczności ku szczeremu zaskoczeniu muzyków.
Israel Houghton znakomicie łączy pop, soul, r&b z delikatnym rockiem i taki właśnie był ten koncert, który włączył się w promowanie nowego krążka „Jesus at the center” (Jezus w centrum). Israel nie musiał dużo mówić, nie musiał krzyczeć ze sceny łamaną polszczyzną "dziękuję" - wystarczyło, że śpiewając i grając z całym zespołem dawał z siebie wszystko, a publiczność podchwytywała teksty i gesty śpiewając, klaszcząc i podnosząc ręce jakby wszyscy doskonale się rozumieli mimo różnic kulturowych, językowych czy religijnych.
Ostatnim zespołem na scenie tego wieczoru było TGD (Trzecia Godzina Dnia), czyli jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających tego typu zespołów w Polsce - działają od 1982 roku! Pochodzący z różnych części kraju muzycy i wokaliści pierwotnie stworzyli niemal stuosobowy chór, z którego z czasem wykrystalizował się obecny skład i niepowtarzalny styl. Ekspresyjny charakter zespołu szybko przełamał polskie stereotypy dotyczące muzyki związanej ze sprawami wiary i kościoła zyskując grono wiernych słuchaczy i wchodząc ze swoimi utworami do śpiewników młodzieży i nie tylko.
Prawdziwy rozgłos TGD zyskało dzięki koncertowi wielkanocnemu "Wierzyć, to znaczy chodzić po wodzie" (2001) oraz bożonarodzeniowym "Raduj się świecie" (2003), zarejestrowanym dla Telewizji Polskiej. W dorobku posiadają już 9 albumów, w tym świeżą premierę - płytę "Uratowani", z której utwory można było usłyszeć tego wieczoru i trzeba przyznać, że to materiał na najwyższym, światowym już poziomie. I choć twórczość TGD zaliczana jest do nurtu pop-gospel, nie jest próba kopiowania muzyki o afroamerykańskich korzeniach, ale czymś zupełnie nowym i niepowtarzalnym.
Trzecia Godzina Dnia to także wyjątkowa, naprawdę ekumeniczna wspólnota, której członkowie reprezentują różne wyznania chrześcijańskie. Jak sami o sobie mówią, ich koncerty są nie tyle formą prezentacji artystycznej co "ubraną w dźwięki" modlitwą, bo jak wiadomo Gospel to nie tylko gatunek muzyczny ale przede wszystkim Ewangelia czyli Dobra Nowina o Jezusie.
I myślę, że o zespole jeszcze kilka słów i autorskich zdjęć pojawi się niedługo, ponieważ trasa koncertowa z płytą "Uratowani" okazuje się bardzo hojna dla mieszkańców Śląska i nie tylko. A gdyby ktoś miał ochotę usłyszeć na żywo, zapraszam już w sobotę, 1 czerwca do Katowic, gdzie będą chwalić Boga w ramach Festiwalu Ekosong, ul. Panewnicka 76, park przy Bazylice Franciszkanów, o godzinie 20:30. Wstęp wolny.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Śmiało, zostaw komentarz :)